| diagram | ![]() | ||
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC | ||
| children | laneID name ingressApproach egressApproach laneAttributes maneuvers nodeList connectsTo overlays regional | ||
| used by |
| ||
| source | <xsd:complexType name="GenericLane"> <xsd:sequence> <xsd:element name="laneID" type="LaneID"/> <xsd:element name="name" type="DescriptiveName" minOccurs="0"/> <xsd:element name="ingressApproach" type="ApproachID" minOccurs="0"/> <xsd:element name="egressApproach" type="ApproachID" minOccurs="0"/> <xsd:element name="laneAttributes" type="LaneAttributes"/> <xsd:element name="maneuvers" type="AllowedManeuvers" minOccurs="0"/> <xsd:element name="nodeList" type="NodeListXY"/> <xsd:element name="connectsTo" type="ConnectsToList" minOccurs="0"/> <xsd:element name="overlays" type="OverlayLaneList" minOccurs="0"/> <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | |||||
| type | LaneID | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="laneID" type="LaneID"/> |
| diagram | |||||||||
| type | DescriptiveName | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="name" type="DescriptiveName" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||||||
| type | ApproachID | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="ingressApproach" type="ApproachID" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||||||
| type | ApproachID | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="egressApproach" type="ApproachID" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | LaneAttributes | ||||
| properties |
| ||||
| children | directionalUse sharedWith laneType regional | ||||
| source | <xsd:element name="laneAttributes" type="LaneAttributes"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||||
| type | AllowedManeuvers | ||||||||||
| properties |
| ||||||||||
| children | maneuverStraightAllowed maneuverLeftAllowed maneuverRightAllowed maneuverUTurnAllowed maneuverLeftTurnOnRedAllowed maneuverRightTurnOnRedAllowed maneuverLaneChangeAllowed maneuverNoStoppingAllowed yieldAllwaysRequired goWithHalt caution reserved1 | ||||||||||
| source | <xsd:element name="maneuvers" type="AllowedManeuvers" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | NodeListXY | ||||
| properties |
| ||||
| children | nodes computed | ||||
| source | <xsd:element name="nodeList" type="NodeListXY"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | ConnectsToList | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | Connection | ||||||||
| source | <xsd:element name="connectsTo" type="ConnectsToList" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | OverlayLaneList | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | LaneID | ||||||||
| source | <xsd:element name="overlays" type="OverlayLaneList" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | SEQUENCE | ||||||||
| source | <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | regionId regExtValue | ||||
| source | <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | |||||
| type | RegionId | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | asn1:OpenType | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> |