| diagram | ![]() |
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC |
| children | msgCnt id timeStamp partOne path pathPrediction intersectionID laneNumber eventFlag regional |
| source | <xsd:complexType name="IntersectionCollision"> <xsd:sequence> <xsd:element name="msgCnt" type="MsgCount"/> <xsd:element name="id" type="TemporaryID"/> <xsd:element name="timeStamp" type="MinuteOfTheYear" minOccurs="0"/> <xsd:element name="partOne" type="BSMcoreData" minOccurs="0"/> <xsd:element name="path" type="PathHistory" minOccurs="0"/> <xsd:element name="pathPrediction" type="PathPrediction" minOccurs="0"/> <xsd:element name="intersectionID" type="IntersectionReferenceID"/> <xsd:element name="laneNumber" type="ApproachOrLane"/> <xsd:element name="eventFlag" type="VehicleEventFlags"/> <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | |||||
| type | MsgCount | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="msgCnt" type="MsgCount"/> |
| diagram | |||||
| type | TemporaryID | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="id" type="TemporaryID"/> |
| diagram | |||||||||
| type | MinuteOfTheYear | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="timeStamp" type="MinuteOfTheYear" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | BSMcoreData | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | msgCnt id secMark lat long elev accuracy transmission speed heading angle accelSet brakes size | ||||||||
| source | <xsd:element name="partOne" type="BSMcoreData" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | PathHistory | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | initialPosition currGNSSstatus crumbData | ||||||||
| source | <xsd:element name="path" type="PathHistory" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | PathPrediction | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | radiusOfCurve confidence | ||||||||
| source | <xsd:element name="pathPrediction" type="PathPrediction" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | IntersectionReferenceID | ||||
| properties |
| ||||
| children | region id | ||||
| source | <xsd:element name="intersectionID" type="IntersectionReferenceID"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | ApproachOrLane | ||||
| properties |
| ||||
| children | approach lane | ||||
| source | <xsd:element name="laneNumber" type="ApproachOrLane"/> |
| diagram | ![]() | ||||||
| type | VehicleEventFlags | ||||||
| properties |
| ||||||
| children | eventHazardLights eventStopLineViolation eventABSactivated eventTractionControlLoss eventStabilityControlactivated eventHazardousMaterials eventReserved1 eventHardBraking eventLightsChanged eventWipersChanged eventFlatTire eventDisabledVehicle eventAirBagDeployment | ||||||
| source | <xsd:element name="eventFlag" type="VehicleEventFlags"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | SEQUENCE | ||||||||
| source | <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | regionId regExtValue | ||||
| source | <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | |||||
| type | RegionId | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | asn1:OpenType | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> |