| diagram | ![]() | ||
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC | ||
| children | name id revision refPoint laneWidth speedLimits laneSet preemptPriorityData regional | ||
| used by |
| ||
| source | <xsd:complexType name="IntersectionGeometry"> <xsd:sequence> <xsd:element name="name" type="DescriptiveName" minOccurs="0"/> <xsd:element name="id" type="IntersectionReferenceID"/> <xsd:element name="revision" type="MsgCount"/> <xsd:element name="refPoint" type="Position3D"/> <xsd:element name="laneWidth" type="LaneWidth" minOccurs="0"/> <xsd:element name="speedLimits" type="SpeedLimitList" minOccurs="0"/> <xsd:element name="laneSet" type="LaneList"/> <xsd:element name="preemptPriorityData" type="PreemptPriorityList" minOccurs="0"/> <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | |||||||||
| type | DescriptiveName | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="name" type="DescriptiveName" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | IntersectionReferenceID | ||||
| properties |
| ||||
| children | region id | ||||
| source | <xsd:element name="id" type="IntersectionReferenceID"/> |
| diagram | |||||
| type | MsgCount | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="revision" type="MsgCount"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | Position3D | ||||
| properties |
| ||||
| children | lat long elevation regional | ||||
| source | <xsd:element name="refPoint" type="Position3D"/> |
| diagram | |||||||||
| type | LaneWidth | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="laneWidth" type="LaneWidth" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | SpeedLimitList | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | RegulatorySpeedLimit | ||||||||
| source | <xsd:element name="speedLimits" type="SpeedLimitList" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | LaneList | ||||
| properties |
| ||||
| children | GenericLane | ||||
| source | <xsd:element name="laneSet" type="LaneList"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | PreemptPriorityList | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | SignalControlZone | ||||||||
| source | <xsd:element name="preemptPriorityData" type="PreemptPriorityList" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | SEQUENCE | ||||||||
| source | <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | regionId regExtValue | ||||
| source | <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | |||||
| type | RegionId | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | asn1:OpenType | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> |