| diagram | ![]() | ||
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC | ||
| children | name id revision status moy timeStamp enabledLanes states maneuverAssistList regional | ||
| used by |
| ||
| source | <xsd:complexType name="IntersectionState"> <xsd:sequence> <xsd:element name="name" type="DescriptiveName" minOccurs="0"/> <xsd:element name="id" type="IntersectionReferenceID"/> <xsd:element name="revision" type="MsgCount"/> <xsd:element name="status" type="IntersectionStatusObject"/> <xsd:element name="moy" type="MinuteOfTheYear" minOccurs="0"/> <xsd:element name="timeStamp" type="DSecond" minOccurs="0"/> <xsd:element name="enabledLanes" type="EnabledLaneList" minOccurs="0"/> <xsd:element name="states" type="MovementList"/> <xsd:element name="maneuverAssistList" type="ManeuverAssistList" minOccurs="0"/> <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | |||||||||
| type | DescriptiveName | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="name" type="DescriptiveName" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | IntersectionReferenceID | ||||
| properties |
| ||||
| children | region id | ||||
| source | <xsd:element name="id" type="IntersectionReferenceID"/> |
| diagram | |||||
| type | MsgCount | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="revision" type="MsgCount"/> |
| diagram | ![]() | ||||||
| type | IntersectionStatusObject | ||||||
| properties |
| ||||||
| children | manualControlIsEnabled stopTimeIsActivated failureFlash preemptIsActive signalPriorityIsActive fixedTimeOperation trafficDependentOperation standbyOperation failureMode off recentMAPmessageUpdate recentChangeInMAPassignedLanesIDsUsed noValidMAPisAvailableAtThisTime noValidSPATisAvailableAtThisTime | ||||||
| source | <xsd:element name="status" type="IntersectionStatusObject"/> |
| diagram | |||||||||
| type | MinuteOfTheYear | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="moy" type="MinuteOfTheYear" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||||||
| type | DSecond | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="timeStamp" type="DSecond" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | EnabledLaneList | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | LaneID | ||||||||
| source | <xsd:element name="enabledLanes" type="EnabledLaneList" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | MovementList | ||||
| properties |
| ||||
| children | MovementState | ||||
| source | <xsd:element name="states" type="MovementList"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | ManeuverAssistList | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | ConnectionManeuverAssist | ||||||||
| source | <xsd:element name="maneuverAssistList" type="ManeuverAssistList" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | SEQUENCE | ||||||||
| source | <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | regionId regExtValue | ||||
| source | <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | |||||
| type | RegionId | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | asn1:OpenType | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> |