| diagram | ![]() |
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC |
| children | timeStamp msgIssueRevision layerType layerID intersections roadSegments dataParameters restrictionList regional |
| source | <xsd:complexType name="MapData"> <xsd:sequence> <xsd:element name="timeStamp" type="MinuteOfTheYear" minOccurs="0"/> <xsd:element name="msgIssueRevision" type="MsgCount"/> <xsd:element name="layerType" type="LayerType" minOccurs="0"/> <xsd:element name="layerID" type="LayerID" minOccurs="0"/> <xsd:element name="intersections" type="IntersectionGeometryList" minOccurs="0"/> <xsd:element name="roadSegments" type="RoadSegmentList" minOccurs="0"/> <xsd:element name="dataParameters" type="DataParameters" minOccurs="0"/> <xsd:element name="restrictionList" type="RestrictionClassList" minOccurs="0"/> <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | |||||||||
| type | MinuteOfTheYear | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="timeStamp" type="MinuteOfTheYear" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||
| type | MsgCount | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="msgIssueRevision" type="MsgCount"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | LayerType | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | none mixedContent generalMapData intersectionData curveData roadwaySectionData parkingAreaData sharedLaneData | ||||||||
| source | <xsd:element name="layerType" type="LayerType" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||||||
| type | LayerID | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="layerID" type="LayerID" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | IntersectionGeometryList | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | IntersectionGeometry | ||||||||
| source | <xsd:element name="intersections" type="IntersectionGeometryList" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | RoadSegmentList | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | RoadSegment | ||||||||
| source | <xsd:element name="roadSegments" type="RoadSegmentList" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | DataParameters | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | processMethod processAgency lastCheckedDate geoidUsed | ||||||||
| source | <xsd:element name="dataParameters" type="DataParameters" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | RestrictionClassList | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | RestrictionClassAssignment | ||||||||
| source | <xsd:element name="restrictionList" type="RestrictionClassList" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | SEQUENCE | ||||||||
| source | <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | regionId regExtValue | ||||
| source | <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | |||||
| type | RegionId | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | asn1:OpenType | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> |