| diagram | ![]() |
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC |
| children | timeStamp rev msg wdCount payload regional |
| source | <xsd:complexType name="NMEAcorrections"> <xsd:sequence> <xsd:element name="timeStamp" type="MinuteOfTheYear" minOccurs="0"/> <xsd:element name="rev" type="NMEA-Revision" minOccurs="0"/> <xsd:element name="msg" type="NMEA-MsgType" minOccurs="0"/> <xsd:element name="wdCount" type="ObjectCount" minOccurs="0"/> <xsd:element name="payload" type="NMEA-Payload"/> <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | |||||||||
| type | MinuteOfTheYear | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="timeStamp" type="MinuteOfTheYear" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | NMEA-Revision | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | unknown reserved rev1 rev2 rev3 rev4 rev5 | ||||||||
| source | <xsd:element name="rev" type="NMEA-Revision" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||||||
| type | NMEA-MsgType | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="msg" type="NMEA-MsgType" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||||||
| type | ObjectCount | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="wdCount" type="ObjectCount" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||
| type | NMEA-Payload | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="payload" type="NMEA-Payload"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | SEQUENCE | ||||||||
| source | <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | regionId regExtValue | ||||
| source | <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | |||||
| type | RegionId | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | asn1:OpenType | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> |