| diagram | ![]() | ||
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC | ||
| children | id type position name routeName transitStatus transitOccupancy transitSchedule regional | ||
| used by |
| ||
| source | <xsd:complexType name="RequestorDescription"> <xsd:sequence> <xsd:element name="id" type="VehicleID"/> <xsd:element name="type" type="RequestorType" minOccurs="0"/> <xsd:element name="position" type="RequestorPositionVector" minOccurs="0"/> <xsd:element name="name" type="DescriptiveName" minOccurs="0"/> <xsd:element name="routeName" type="DescriptiveName" minOccurs="0"/> <xsd:element name="transitStatus" type="TransitVehicleStatus" minOccurs="0"/> <xsd:element name="transitOccupancy" type="TransitVehicleOccupancy" minOccurs="0"/> <xsd:element name="transitSchedule" type="DeltaTime" minOccurs="0"/> <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | VehicleID | ||||
| properties |
| ||||
| children | entityID stationID | ||||
| source | <xsd:element name="id" type="VehicleID"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | RequestorType | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | role subrole request iso3883 hpmsType regional | ||||||||
| source | <xsd:element name="type" type="RequestorType" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | RequestorPositionVector | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | position heading speed | ||||||||
| source | <xsd:element name="position" type="RequestorPositionVector" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||||||
| type | DescriptiveName | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="name" type="DescriptiveName" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||||||
| type | DescriptiveName | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="routeName" type="DescriptiveName" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||||
| type | TransitVehicleStatus | ||||||||||
| properties |
| ||||||||||
| children | loading anADAuse aBikeLoad doorOpen charging atStopLine | ||||||||||
| source | <xsd:element name="transitStatus" type="TransitVehicleStatus" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | TransitVehicleOccupancy | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | occupancyUnknown occupancyEmpty occupancyVeryLow occupancyLow occupancyMed occupancyHigh occupancyNearlyFull occupancyFull | ||||||||
| source | <xsd:element name="transitOccupancy" type="TransitVehicleOccupancy" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||||||
| type | DeltaTime | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="transitSchedule" type="DeltaTime" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | SEQUENCE | ||||||||
| source | <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | regionId regExtValue | ||||
| source | <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | |||||
| type | RegionId | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | asn1:OpenType | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> |