| diagram | ![]() |
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC |
| children | classification classDetails vehicleData weatherReport weatherProbe obstacle status speedProfile theRTCM regional |
| source | <xsd:complexType name="SupplementalVehicleExtensions"> <xsd:sequence> <xsd:element name="classification" type="BasicVehicleClass" minOccurs="0"/> <xsd:element name="classDetails" type="VehicleClassification" minOccurs="0"/> <xsd:element name="vehicleData" type="VehicleData" minOccurs="0"/> <xsd:element name="weatherReport" type="WeatherReport" minOccurs="0"/> <xsd:element name="weatherProbe" type="WeatherProbe" minOccurs="0"/> <xsd:element name="obstacle" type="ObstacleDetection" minOccurs="0"/> <xsd:element name="status" type="DisabledVehicle" minOccurs="0"/> <xsd:element name="speedProfile" type="SpeedProfile" minOccurs="0"/> <xsd:element name="theRTCM" type="RTCMPackage" minOccurs="0"/> <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | |||||||||
| type | BasicVehicleClass | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="classification" type="BasicVehicleClass" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | VehicleClassification | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | keyType role iso3883 hpmsType vehicleType responseEquip responderType fuelType regional | ||||||||
| source | <xsd:element name="classDetails" type="VehicleClassification" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | VehicleData | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | height bumpers mass trailerWeight | ||||||||
| source | <xsd:element name="vehicleData" type="VehicleData" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | WeatherReport | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | isRaining rainRate precipSituation solarRadiation friction roadFriction | ||||||||
| source | <xsd:element name="weatherReport" type="WeatherReport" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | WeatherProbe | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | airTemp airPressure rainRates | ||||||||
| source | <xsd:element name="weatherProbe" type="WeatherProbe" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | ObstacleDetection | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | obDist obDirect description locationDetails dateTime vertEvent | ||||||||
| source | <xsd:element name="obstacle" type="ObstacleDetection" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | DisabledVehicle | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | statusDetails locationDetails | ||||||||
| source | <xsd:element name="status" type="DisabledVehicle" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | SpeedProfile | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | speedReports | ||||||||
| source | <xsd:element name="speedProfile" type="SpeedProfile" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | RTCMPackage | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | rtcmHeader msgs | ||||||||
| source | <xsd:element name="theRTCM" type="RTCMPackage" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | SEQUENCE | ||||||||
| source | <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | regionId regExtValue | ||||
| source | <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | |||||
| type | RegionId | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | asn1:OpenType | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> |