| diagram | ![]() | ||
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC | ||
| children | sspTimRights frameType msgId startYear startTime duratonTime priority sspLocationRights regions sspMsgRights1 sspMsgRights2 content url | ||
| used by |
| ||
| source | <xsd:complexType name="TravelerDataFrame"> <xsd:sequence> <xsd:element name="sspTimRights" type="SSPindex"/> <xsd:element name="frameType" type="TravelerInfoType"/> <xsd:element name="msgId"> <xsd:complexType> <xsd:choice> <xsd:element name="furtherInfoID" type="FurtherInfoID"/> <xsd:element name="roadSignID" type="RoadSignID"/> </xsd:choice> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:element name="startYear" type="DYear" minOccurs="0"/> <xsd:element name="startTime" type="MinuteOfTheYear"/> <xsd:element name="duratonTime" type="MinutesDuration"/> <xsd:element name="priority" type="SignPrority"/> <xsd:element name="sspLocationRights" type="SSPindex"/> <xsd:element name="regions"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="16"> <xsd:element name="GeographicalPath" type="GeographicalPath"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:element name="sspMsgRights1" type="SSPindex"/> <xsd:element name="sspMsgRights2" type="SSPindex"/> <xsd:element name="content"> <xsd:complexType> <xsd:choice> <xsd:element name="advisory" type="ITIS:ITIScodesAndText"/> <xsd:element name="workZone" type="WorkZone"/> <xsd:element name="genericSign" type="GenericSignage"/> <xsd:element name="speedLimit" type="SpeedLimit"/> <xsd:element name="exitService" type="ExitService"/> </xsd:choice> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:element name="url" type="URL-Short" minOccurs="0"/> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | |||||
| type | SSPindex | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="sspTimRights" type="SSPindex"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | TravelerInfoType | ||||
| properties |
| ||||
| children | unknown advisory roadSignage commercialSignage | ||||
| source | <xsd:element name="frameType" type="TravelerInfoType"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | furtherInfoID roadSignID | ||||
| source | <xsd:element name="msgId"> <xsd:complexType> <xsd:choice> <xsd:element name="furtherInfoID" type="FurtherInfoID"/> <xsd:element name="roadSignID" type="RoadSignID"/> </xsd:choice> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | |||||
| type | FurtherInfoID | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="furtherInfoID" type="FurtherInfoID"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | RoadSignID | ||||
| properties |
| ||||
| children | position viewAngle mutcdCode crc | ||||
| source | <xsd:element name="roadSignID" type="RoadSignID"/> |
| diagram | |||||||||
| type | DYear | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="startYear" type="DYear" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||
| type | MinuteOfTheYear | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="startTime" type="MinuteOfTheYear"/> |
| diagram | |||||
| type | MinutesDuration | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="duratonTime" type="MinutesDuration"/> |
| diagram | |||||
| type | SignPrority | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="priority" type="SignPrority"/> |
| diagram | |||||
| type | SSPindex | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="sspLocationRights" type="SSPindex"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | GeographicalPath | ||||
| source | <xsd:element name="regions"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="16"> <xsd:element name="GeographicalPath" type="GeographicalPath"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | GeographicalPath | ||||
| properties |
| ||||
| children | name id anchor laneWidth directionality closedPath direction description regional | ||||
| source | <xsd:element name="GeographicalPath" type="GeographicalPath"/> |
| diagram | |||||
| type | SSPindex | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="sspMsgRights1" type="SSPindex"/> |
| diagram | |||||
| type | SSPindex | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="sspMsgRights2" type="SSPindex"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | advisory workZone genericSign speedLimit exitService | ||||
| source | <xsd:element name="content"> <xsd:complexType> <xsd:choice> <xsd:element name="advisory" type="ITIS:ITIScodesAndText"/> <xsd:element name="workZone" type="WorkZone"/> <xsd:element name="genericSign" type="GenericSignage"/> <xsd:element name="speedLimit" type="SpeedLimit"/> <xsd:element name="exitService" type="ExitService"/> </xsd:choice> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | ITIS:ITIScodesAndText | ||||
| properties |
| ||||
| children | SEQUENCE | ||||
| source | <xsd:element name="advisory" type="ITIS:ITIScodesAndText"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | WorkZone | ||||
| properties |
| ||||
| children | SEQUENCE | ||||
| source | <xsd:element name="workZone" type="WorkZone"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | GenericSignage | ||||
| properties |
| ||||
| children | SEQUENCE | ||||
| source | <xsd:element name="genericSign" type="GenericSignage"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | SpeedLimit | ||||
| properties |
| ||||
| children | SEQUENCE | ||||
| source | <xsd:element name="speedLimit" type="SpeedLimit"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | ExitService | ||||
| properties |
| ||||
| children | SEQUENCE | ||||
| source | <xsd:element name="exitService" type="ExitService"/> |
| diagram | |||||||||
| type | URL-Short | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="url" type="URL-Short" minOccurs="0"/> |