| diagram | ![]() |
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC |
| children | msgCnt rev timeStamp anchorPoint rtcmHeader msgs regional |
| source | <xsd:complexType name="RTCMcorrections"> <xsd:sequence> <xsd:element name="msgCnt" type="MsgCount"/> <xsd:element name="rev" type="RTCM-Revision"/> <xsd:element name="timeStamp" type="MinuteOfTheYear" minOccurs="0"/> <xsd:element name="anchorPoint" type="FullPositionVector" minOccurs="0"/> <xsd:element name="rtcmHeader" type="RTCMheader" minOccurs="0"/> <xsd:element name="msgs" type="RTCMmessageList"/> <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | |||||
| type | MsgCount | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="msgCnt" type="MsgCount"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | RTCM-Revision | ||||
| properties |
| ||||
| children | unknown rtcmRev2 rtcmRev3 reserved | ||||
| source | <xsd:element name="rev" type="RTCM-Revision"/> |
| diagram | |||||||||
| type | MinuteOfTheYear | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="timeStamp" type="MinuteOfTheYear" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | FullPositionVector | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | utcTime long lat elevation heading speed posAccuracy timeConfidence posConfidence speedConfidence | ||||||||
| source | <xsd:element name="anchorPoint" type="FullPositionVector" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | RTCMheader | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | status offsetSet | ||||||||
| source | <xsd:element name="rtcmHeader" type="RTCMheader" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | RTCMmessageList | ||||
| properties |
| ||||
| children | RTCMmessage | ||||
| source | <xsd:element name="msgs" type="RTCMmessageList"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | SEQUENCE | ||||||||
| source | <xsd:element name="regional" minOccurs="0"> <xsd:complexType> <xsd:sequence maxOccurs="4"> <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | ![]() | ||||
| properties |
| ||||
| children | regionId regExtValue | ||||
| source | <xsd:element name="SEQUENCE"> <xsd:complexType> <xsd:sequence> <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> </xsd:element> |
| diagram | |||||
| type | RegionId | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regionId" type="RegionId"/> |
| diagram | ![]() | ||||
| type | asn1:OpenType | ||||
| properties |
| ||||
| source | <xsd:element name="regExtValue" type="asn1:OpenType"/> |