| diagram | ![]() | ||
| namespace | http://dsrc_r70/DSRC | ||
| children | utcTime long lat elevation heading speed posAccuracy timeConfidence posConfidence speedConfidence | ||
| used by |
| ||
| source | <xsd:complexType name="FullPositionVector"> <xsd:sequence> <xsd:element name="utcTime" type="DDateTime" minOccurs="0"/> <xsd:element name="long" type="Longitude"/> <xsd:element name="lat" type="Latitude"/> <xsd:element name="elevation" type="Elevation" minOccurs="0"/> <xsd:element name="heading" type="Heading" minOccurs="0"/> <xsd:element name="speed" type="TransmissionAndSpeed" minOccurs="0"/> <xsd:element name="posAccuracy" type="PositionalAccuracy" minOccurs="0"/> <xsd:element name="timeConfidence" type="TimeConfidence" minOccurs="0"/> <xsd:element name="posConfidence" type="PositionConfidenceSet" minOccurs="0"/> <xsd:element name="speedConfidence" type="SpeedandHeadingandThrottleConfidence" minOccurs="0"/> <xsd:any namespace="##other" processContents="lax" minOccurs="0"/> </xsd:sequence> </xsd:complexType> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | DDateTime | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | year month day hour minute second offset | ||||||||
| source | <xsd:element name="utcTime" type="DDateTime" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||
| type | Longitude | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="long" type="Longitude"/> |
| diagram | |||||
| type | Latitude | ||||
| properties |
| ||||
| facets |
| ||||
| source | <xsd:element name="lat" type="Latitude"/> |
| diagram | |||||||||
| type | Elevation | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="elevation" type="Elevation" minOccurs="0"/> |
| diagram | |||||||||
| type | Heading | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| facets |
| ||||||||
| source | <xsd:element name="heading" type="Heading" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | TransmissionAndSpeed | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | transmisson speed | ||||||||
| source | <xsd:element name="speed" type="TransmissionAndSpeed" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | PositionalAccuracy | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | semiMajor semiMinor orientation | ||||||||
| source | <xsd:element name="posAccuracy" type="PositionalAccuracy" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | TimeConfidence | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | unavailable time-100-000 time-050-000 time-020-000 time-010-000 time-002-000 time-001-000 time-000-500 time-000-200 time-000-100 time-000-050 time-000-020 time-000-010 time-000-005 time-000-002 time-000-001 time-000-000-5 time-000-000-2 time-000-000-1 time-000-000-05 time-000-000-02 time-000-000-01 time-000-000-005 time-000-000-002 time-000-000-001 time-000-000-000-5 time-000-000-000-2 time-000-000-000-1 time-000-000-000-05 time-000-000-000-02 time-000-000-000-01 time-000-000-000-005 time-000-000-000-002 time-000-000-000-001 time-000-000-000-000-5 time-000-000-000-000-2 time-000-000-000-000-1 time-000-000-000-000-05 time-000-000-000-000-02 time-000-000-000-000-01 | ||||||||
| source | <xsd:element name="timeConfidence" type="TimeConfidence" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | PositionConfidenceSet | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | pos elevation | ||||||||
| source | <xsd:element name="posConfidence" type="PositionConfidenceSet" minOccurs="0"/> |
| diagram | ![]() | ||||||||
| type | SpeedandHeadingandThrottleConfidence | ||||||||
| properties |
| ||||||||
| children | heading speed throttle | ||||||||
| source | <xsd:element name="speedConfidence" type="SpeedandHeadingandThrottleConfidence" minOccurs="0"/> |